• https://www.facebook.com/http://www.muharipgaziler.org/

KARŞIYAKA MUHARİP GAZİLER DERNEĞİ- İZMİR KARŞIYAKA ŞUBESİ

Hoşgeldiniz!

Üyelik Girişi
Saat

Gazi Hakları

MUHARİP GAZİLERE SAĞLANAN HAKLAR

1. SOSYAL GÜVENLİK KURUMU TARAFINDAN SAĞLANAN HAKLAR:
    a. Şeref Aylığı:
        (1) Sosyal Güvencesi Olanlara: 5750 gösterge rakamının her yıl Bütçe Kanunu ile tespit edilen memur maaş katsayısı ile çarpılmasından bulunacak miktarda aylık bağlanır.
        (2) Sosyal Güvencesi Olmayanlara: 30 günlük net asgari ücret tutarı ödenir.
        (3) Dul Eşe: Hak sahibinin ölümü halinde bu aylık dul eşe % 75 oranında bağlanır.
        ( Şeref Aylığı'ndaki eşitsizliğin giderilmesi için yaptığımız teklif, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca Başbakanlığa gönderilmiştir.)


    b. Sağlık Hizmetlerinden Ücretsiz İstifade ve Katılım Payı Alınmaması:   
Şeref Aylığı alanlarla bunların eşleri ve bakmakla yükümlü oldukları aile bireyleri ile 18 yaşına kadar olan çocukları ve yüksek öğrenim gören 25 yaşına kadar çocukları sağlık hizmetlerinden ücretsiz istifade ederler. (Gazi ve eşinden katılım payı alınmaz.)


    c. Ulaşım Araçlarından Ücretsiz Yararlanma:
Şeref aylığı alanlarla bunların eşleri, Devlet Demiryollarının yurtiçi hatlarında, Denizcilik İşletmelerinin iç hat araçlarında, belediyeler, belediyelerce kurulan şirketler, belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs/şirketlere ait şehir içi toplu taşıma araçlarında ücretsiz seyahat ederler.


2. TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ TARAFINDAN SAĞLANAN HAKLAR:
    a.  Muharip Gazi Çocuklarının Askeri Okullara Öncelikle Alınması: Muharip Gazilerin çocuklarına, askeri okullara girişte, giriş koşullarını sağlamaları halinde ek puan veya kontenjan verilerek öncelik sağlanır.


    b. Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıklarına memur alımda ek puan verilmesi: Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıklarında ilk defa devlet memurluğuna atanacaklar için yapılacak sınavlara başvuran muharip gazi eş ve çocuklarının baba veya eşinin gazi olduğunu gösterir belge ile başvurularında, almış oldukları merkezi sınav puanına, aldığı puanın %10 fazlası eklenerek hesaplanmış puan dikkate alınır. 


    c. Vefat eden Muharip Gazi için askeri tören düzenlenmesi: Erbaş ve Er Muharip Gaziler için D tipi (1 Manga) askeri tören düzenlenir. Muharip Gazinin vefatı halinde yakınları garnizon komutanlıklarına veya şube ve temsilciliklerimize müracaat edebilirler.


3. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINCA SAĞLANAN HAKLAR:
    a. İlköğretim ve Ortaöğretim Okullarına Elektronik Ortamda Kayıt:
Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Genel Müdürlüğü'nün 2007/45 sayılı Genelgesi uyarınca ülke genelinde ilköğretim okullarına kayıt yaptıracak muharip gazi çocuklarının talepleri halinde istedikleri okullara kayıtları yapılır.
Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü'nün 2007/62 sayılı Genelgesi uyarınca, Büyükşehir statüsünde olan 16 ilde, ortaöğretim okullarına kayıt yaptıracak muharip gazi çocuklarının, durumlarını belgelemeleri halinde, istedikleri genel liselere kayıtları yapılır


     b. Yüksek Öğretimde Öğrenci Katkı Payı ve ikinci öğretimde öğrenim ücreti alınmaması:
Her yıl alınan Bakanlar Kurulu Kararı gereğince; muharip gazilerin çocuklarından yüksek öğrenim öğrenci katkı payı ve öğrenim ücreti (ikinci öğretim) alınmamaktadır.


4. KAMU / ÖZEL KURUM VE KURULUŞLAR TARAFINDAN SAĞLANAN DİĞER HAKLAR:
  a. Elektrik Tüketiminde Ücret İndirimi: Muharip Gazilerin ikamet ettikleri konutta tükettikleri elektrik enerjisine % 40 indirim uygulanır.  Elektrik enerjisi ücret indiriminden yararlanmak isteyenler Gazi Tanıtım Kartı ve ikametgah belgesi ile birlikte bağlı oldukları Elektrik Dağıtım Müessesesine başvuruda bulunur. (Her yılın Ocak ayında ilgili kurum ile kayıt güncellemesi yapılması gerekmektedir.)
  b. Su Tüketiminde Ücret İndirimi: Belediyelerce tahakkuk ettirilecek su ücreti, % 50'den az indirim içermemek üzere belediye meclisleri tarafından belirlenecek tarife üzerinden alınır. Su ücreti indiriminden yararlanmak isteyenler Gazi tanıtım kartı, nüfus cüzdanı fotokopisi ve ikamet edilen evin abone numarasını gösterir belge ile birlikte ilgili Belediye Başkanlıklarına başvuruda bulunur.  (Ankara'da ASKİ için kayıt güncelleme her yılın Eylül ayında yapılır.
  c. Muharip Gazi Çocuklarının Devlet Yurtlarından Ücretsiz Yararlanması: Yüksek Öğrenimde okuyan Muharip Gazi çocukları Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlardan ücretsiz yararlanır.
  ç.  Muharip Gazi Çocuklarına Kredi ve Yurtlar Kurumundan Burs Verilmesi: Yüksek Öğrenimde okuyan Muharip Gazi çocukları bu burstan öncelikli olarak yararlanıyor.
  d. Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Ait Misafirhane ve Sosyal Tesislerden İstifade: 2006/16 sayılı Başbakanlık Genelgesi uyarınca gazilerimizin eş, anne, baba ve çocukları kamu kurum ve kuruluşlarına ait misafirhane ve sosyal tesislerden bu kurum ve kuruluşların kendi personeline uyguladığı ücret tarifesine göre yararlandırılıyor.
  e. Spor Müsabakalarından Yararlanma:  Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne ait olan tesislerde yapılacak spor karşılaşmalarına ücretsiz giriş. (Kullanım ve işletme hakkı kulüplere devredilen spor tesisleri dahil.)
  f. Devlet Tiyatrolarından Ücretsiz İstifade Etme: Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünce, sezon boyunca gazi,şehit dul ve yetimlerine oyunlar, ücretsiz olarak izlettirilmektedir.
  g. Müze ve Ören Yerlerinden Ücretsiz İstifade Etme: Turizm ve Kültür Bakanlığına ait müzelerden, tarihi, turistik ve ören yerlerden ücretsiz istifade.
  ğ. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca (TOKİ) Türkiye genelinde yaptırılan ve satışa sunulan konutlar için başvuru sayısına göre Muharip Gazilere kontenjan ayrılmakta ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenmektedir. 3+1 TOKİ konutları için; düşük peşinat ve Şeref Aylığına endeksli uzun vadeli taksit imkanı konusunda TOKİ'de çalışma yapılmaktadır.
  ı. Türk Hava Yolları bilet ücretinde indirim: Yurt dışı uçuşlarda %40, yurt içi uçuşlarda azami fiyatın %20'si oranında indirim imkanı.
  i. Hac görevi için kontenjan sağlanması: Diyanet İşleri Başkanlığınca her yıl için planlanmaktadır.
j. Gazi Mezarlığına defin: Belediyelerden gaziler için mezar yeri sağlayan şubelerimiz bu imkanı sağlamaktadırlar.
k. Adana, İzmir, Diyarbakır, İstanbul, Bursa, Ankara Renault-MAIS bayilerinde satışa sunulan otomobillerde, OYAK üyelerine sağlanan avantajlardan aynen istifade edilmesi.
l. Türk Telekom'dan Gazilere indirim: "Sosyal Tarife" isimli, 2 yıl sureli olan indirimli tarife, aylık 3000 dakika olup, ücreti: vergiler dahil 12.50 TL'dir. İstifade etmek isteyenlerin Türk Telekom Müdürlüklerine gazi kartı ve nüfus cüzdanları ile birlikte müracaat etmeleri gerekmektedir.
m. Digitürk'ten Gazilere %50 indirim.


GAZİLERİMİZİN DİKKATİNE
ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLERİN SORUNLARI İLE İLGİLİ ASKERİ VE MÜLKİ MAKAMLAR:
"    Cumhurbaşkanı Şehit ve Gazi Aileleri Danışmanı
"    Genelkurmay Başkanlığı Şehit-Gazi İşlem Şubesi
"    Kuvvet Komutanlıkları Şehit-Gazi İşlem Şube Müdürlükleri/Kısım Amirlikleri
"    Tüm Garnizonlarda Şehit-Gazi İşlem Şube Müdürlükleri//Kısım Amirlikleri
"    İçişleri Bakanlığı Şehit-Gazi İşlem Dairesi
"    Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Şehit Yakınları ve Gaziler Dairesi Başkanlığı
"    Valilikler ve Kaymakamlıklarda İrtibat Büroları

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam16
Toplam Ziyaret97749
Hava Durumu
Site Haritası